Wnętrze w stylu medytacyjnym: Oaza spokoju i harmonii w domu

Wnętrze

Wnętrze w stylu medytacyjnym: Oaza spokoju i harmonii w domu

Styl medytacyjny w aranżacji wnętrz to teraz bardzo popularne rozwiązanie dla tych, którzy szukają spokoju, harmonii i odprężenia po ciężkim dniu. Właściwa aranżacja przestrzeni w domu to kluczowa kwestia, która pomaga nam stworzyć odpowiednie warunki do medytacji i wyciszenia. W artykule przedstawiamy wytyczne, jak krok po kroku stworzyć wnętrze w stylu medytacyjnym.

 1. Kolorystyka i oświetlenie
  Kolor ścian jest bardzo ważnym elementem w aranżacji wnętrz. Wnętrze w stylu medytacyjnym powinno być utrzymane w delikatnych, pastelowych kolorach, takich jak biel, szarość, beże i kremy. Są one stonowane i nie drażnią zmysłów. Oświetlenie powinno być miękkie, nastrojowe – najlepiej we wnętrzu zastosować kilka różnych, słabych źródeł światła, żeby stworzyć w ten sposób przytulny klimat.

 2. Minimalizm i porządek
  Zasada “mniej znaczy więcej” najlepiej odzwierciedla właśnie styl medytacyjny. Minimalizm jest kluczowy w aranżacji – przestrzeń powinna być wolna od zbędnych dekoracji i mebli. Każdy przedmiot powinien służyć określonemu celowi. Klasyka to podstawowe meble, takie jak wygodna kanapa, tapczanik czy łóżko. Porządek w przestrzeni pomaga zrelaksować się i odnaleźć spokój.

 3. Detale medytacyjne
  Na meblach powinny się znaleźć takie detale, jak poduszki i koc na kanapie, dywan na podłodze, wazony z kwiatami, kamienie, kadzidełka, świeczki – to wszystko zapewni zrelaksowanie i pobudzenie naszych zmysłów. W pomieszczeniach medytacyjnych warto umieścić także elementy, takie jak fotografia oceanu, góry czy drzewa – pozwalają one na skupienie uwagi i zrelaksowanie.

 4. Przestrzeń odpoczynku
  Wnętrze medytacyjne powinno być przede wszystkim przestrzenią, gdzie można się odprężyć i zrelaksować. Powinno znaleźć się tam miejsce do medytacji, takie jak strefa relaksacyjna, gdzie można usiąść na kanapie czy na kocu, gdzie panuje cicha muzyka i delikatne oświetlenie. W takiej przestrzeni nasz umysł jest w stanie się zrelaksować, a my sami możemy skoncentrować się tylko na samym sobie.

 5. Uwzględnienie elementów naturalnych
  Ważnym elementem wnętrza medytacyjnego jest również uwzględnienie elementów naturalnych. Do tego celu najlepiej nadają się rośliny, kwiaty, drewniane elementy, kamienie i szkło. Często też do dekoracji wnętrza medytacyjnego wykorzystuje się elementy wodne – fontanny czy akwarium. Te wszystkie elementy powodują, że przestrzeń staje się harmonijna i spokojna.

Podsumowanie:
Stworzenie wnętrza medytacyjnego w domu to inwestycja, która z pewnością przyniesie nam wiele korzyści. Osobom, które pragną stworzyć w swoim domu oazę harmonii i spokoju warto poświęcić chwilę czasu na to, by przeanalizować swoją przestrzeń i stworzyć wnętrze, które odpowiada ich potrzebom. Zastosowanie prostych rozwiązań, takich jak delikatne kolory i minimalizm, pomoże nam stworzyć przestrzeń w domu, która pozwoli nam się zrelaksować i poczuć się swobodnie.