Styl skandynawski w łazience: minimalizm i funkcjonalność

Wnętrze

Styl skandynawski w łazience: minimalizm i funkcjonalność

Wszyscy chcemy, żeby nasza łazienka była funkcjonalna, ale czy koniecznie musi też być nudna? Połączenie minimalizmu i estetyki to podstawa stylu skandynawskiego, który dzisiaj cieszy się w Polsce coraz większą popularnością. Jakie cechy określają styl skandynawski? Jak w prosty i niedrogi sposób wprowadzić go do łazienki?

  1. Minimalistyczny styl

Styl skandynawski opiera się na minimalizmie. Ściany łazienki powinny być białe lub w odcieniach szarości, aby pozostałe elementy mogły się wyróżniać. Meble też powinny być proste, a kolorystyka naturalna. Najlepiej postawić na drewniane elementy.

  1. Kolorowa łazienka

Aby rozładować monochromatyczność, skandynawski styl proponuje wprowadzenie kolorowych akcentów. W przypadku łazienki będą to przede wszystkim dodatki: ręczniki, dywaniki, półki czy koszyki. Kolor musi jednak być stonowany i naturalny – odcienie zieleni lub różowe.

  1. Funkcjonalne rozwiązania

Łazienka musi też być funkcjonalna. Meble mają mieć dużo półek i szuflad, aby można było tam pomieścić wszelkie kosmetyki i akcesoria. W przypadku dużej łazienki, warto zainstalować stojącą wannę, która doda aranżacji przestrzeni.

  1. Oświetlenie

W pomieszczeniu z tak minimalistycznie aranżowanym wnętrzem, oświetlenie odgrywa bardzo ważną rolę. Skandynawski styl poleca klasyczne lampy, najlepiej jarzeniowe z ciepłym kolorem światła, rozprowadzone równomiernie na suficie.

  1. Naturalne akcenty

Naturalność to kluczowe dla stylu skandynawskiego. W łazience może to być zieleń – w postaci doniczek ze stokrotkami lub storczykami. Ważne są też kafle, które koniecznie powinny nawiązywać do naturalnych materiałów, takich jak drewno czy kamień.

Podsumowanie

Sposób aranżacji łazienki niesie ze sobą wiele korzyści. Minimalizm i funkcjonalność to podstawa stylu skandynawskiego, który wprowadzony do łazienki daje nam poczucie oderwania się od codziennej gonitwy i pozwala na wyciszenie. Naturalność dodaje charakteru pomieszczeniu, a kolorowe dodatki łagodzą surowość aranżacji. Dzięki temu nasza łazienka stanie się miejscem relaksu i harmonii.