Industrialne wnętrza: Charakterystyczne cechy i dekoracje

Wnętrze

Wnętrza utrzymane w stylu industrialnym są obecnie bardzo popularne i chętnie wybierane zarówno do mieszkań, jak i lokali użytkowych. Charakteryzują się one surowością i prostotą formy, a ich dekoracje są przeważnie proste i minimalistyczne. Co jeszcze wyróżnia taki styl? Jakie cechy i dekoracje są charakterystyczne dla industrialnych wnętrz?

 1. Surowe materiały
  Industrialne wnętrza to przede wszystkim surowość i prostota. Źródłem inspiracji dla tego stylu jest przemysłowy krajobraz z jego fabrykami, magazynami i halami produkcyjnymi. Dlatego też w takim stylu wykorzystuje się przede wszystkim surowe, nieobrobione materiały, takie jak: cegła, beton, metal, drewno, kamień czy stary mur. Takie elementy oddają charakter fabrycznych wnętrz, które są cechą stylu industrialnego.

 2. Otwarte przestrzenie
  Kolejną cechą charakterystyczną dla industrialnych wnętrz jest otwarta przestrzeń. Ściany, które pozostawione są w surowej postaci bez tynku czy malowania, lub przeznaczone do stylizacji pod mur fabryczny nadają pomieszczeniu surowego uroku. W takiej aranżacji wnętrze zyskuje na otwartości i przestronności, co w pozytywny sposób wpływa na samopoczucie.

 3. Duże okna
  Nieodzownym elementem industrialnych wnętrz są duże okna. Znaczne przeszklenia wpuszczają do wnętrza dużo światła, dzięki czemu pomieszczenie staje się jasne i przestronne. Okna rozbudzają wrażenie przestronności, a także umożliwiają swobodne dozowanie światła słonecznego, co ma pozytywny wpływ na samopoczucie i nastrój ludzi przebywających w danym miejscu.

 4. Dekoracje
  Industrialne wnętrza charakteryzują się prostotą dekoracji. Jednakże, choć minimalizm jest w ich przypadku cennym atutem, umiarkowana ilość dekoracji nie zaszkodzi wizerunkowi pomieszczenia. Do dobrych dodatków w tym stylu zaliczają się na przykład: stylowe lampy, widoczne przewody i kable, stylowe dodatki o industrialnych kształtach – wśród nich stare, antyczne maszyny, fabryczne kóły zębate czy rurociągi.

 5. Meble
  W industrialnych wnętrzach meble to nie tyle element dekoracyjny, co funkcjonalny. W takim stylu przeważają proste, surowe meble o metalowej konstrukcji i obiciach z trudnego do zniszczenia skóry. Duże szafy, regały, witryny i komody muszą być przede wszystkim praktyczne, choć nie zawsze muszą być pozbawione elementów dekoracyjnych. Ich surowy styl i prosta forma będą stanowiły ważny element wystroju wnętrza.

Podsumowując, industrialne wnętrza są bardzo charakterystyczne i łatwe do rozpoznania. Surowe materiały, duże okna, otwarta przestrzeń oraz minimalistyczne dekoracje i surowe meble to elementy, które wyróżniają ten styl aranżacji. Dbałość o szczegóły i skupienie na funkcjonalności i praktyczności pozwalają osiągnąć klimat fabrycznej przestrzeni, jednocześnie zachowując jej przytulność i ciepło.